Recenzja Predator Connect W6 – router dla wymagających

Użytkownicy stają się coraz bardziej wymagający przy wyborze swojego sprzętu. Producenci “stają na rzęsach”, aby dostarczyć na rynek jak najbardziej dopasowane i zaawansowane urządzenia, które tym wymaganiom będą mogły sprostać. Wprowadzane nowe standardy łączności poniekąd zmuszają nas do upgrade’u przestarzałych sprzętów. Predator Connect W6, to router stworzony z myślą o takich właśnie wymagających użytkownikach – zarówno pod kątem specyfikacji jak i niebanalnego wyglądu. Czy ten “pająk” będzie w stanie udźwignąć wysokie wymagania dzisiejszego rynku routerów? Zapraszam do recenzji. 

Rodzaj urządzenia: Router bezprzewodowy
Rodzaje wejść/wyjść: RJ-45 10/100/1000 (LAN) – 4 szt.

REKLAMA

RJ-45 2.5 Gigabit (WAN) – 1 szt.

USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 1 szt.

Złącze zasilania – 1 szt.

Obsługiwane standardy: Wi-Fi 6E (802.11 a/b/g/n/ac/ax)
Częstotliwość pracy: 2.4 / 5 / 6 GHz (Tri-Band)
Antena: Zewnętrzna – 6 szt.
Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej: 7800 Mb/s (Wi-Fi)
Zarządzanie i konfiguracja: Aplikacja
Dodatkowe funkcje: QoS

MU-MIMO

Dodatkowe informacje: Obsługa WPS

Przycisk Reset

Przycisk On/Off

1 GB pamięci RAM

Kolor: Czarny
Wysokość/szerokość/głębokość: 111/260/265 [mm]
Waga: 875 g

Design 

Predator Connect W6 to z wyglądu przedstawiciel “pająków”, które od jakiegoś czasu goszczą na rynku i są dość częstym wyborem z uwagi na całkiem dobry zasięg. Charakteryzuje się on aż sześcioma wystającymi antenami, które przywołują skojarzenie z tym właśnie stworzeniem. Co jednak ważne pod kątem użytkownika to zdecydowanie łatwość z jaką jesteśmy w stanie takie urządzenie wkomponować w nasze domowe wnętrze. Mocno futurystyczne kształty mogą się podobać, co również przekłada się na to, że tego typu routera nie chowamy gdzieś w czeluściach za książkami czy ukrywamy w niewidocznym miejscu – wręcz przeciwnie – chcemy, żeby był częścią naszego mieszkania.  Obudowa Predator Connect W6 jest prześwitująca i pozwala to nam zobaczyć wewnętrzne podświetlenie LED. Za jego sprawą możemy sprawnie wywnioskować, co się aktualnie dzieje i jaki aktualnie ma on status:

  • Migające niebieskie podświetlenie — podczas włączania urządzenia;
  • migające pomarańczowe podświetlenie — podczas aktualizacji;
  • migające białe podświetlenie — podczas przywracania ustawień fabrycznych;
  • migające zielone podświetlenie — aktywne WPS (Wi-Fi Protected Setup);
  • oddychające niebieskie podświetlenie — dobra jakość WAN;
  • oddychające zielone podświetlenie — przeciętna jakość WAN;
  • oddychające pomarańczowe podświetlenie — kiepska jakość WAN;
  • stałe czerwone podświetlenie — rozłączono z WAN;
  • stałe niebieskie podświetlenie — router włączony pomyślnie.

Wszystkimi parametrami możemy zarządzać z poziomu strony internetowej routera lub dedykowanej aplikacji Predator Connect, którą można pobrać w App Store lub jeśli jesteś użytkownikiem Androida – Google Play. 

W opakowaniu od producenta otrzymujemy w sumie tylko to co najpotrzebniejsze w przypadku routera:

  • urządzenie Predator Connect W6,
  • zasilacz,
  • instrukcję obsługi.

REKLAMA

Porty

Po bokach routera Predator Connect W6 znajdą się następujące porty.

Po prawej stronie otrzymujemy:

  • Przycisk „Reset
  • Przycisk WPS
  • USB 3.2 Gen 1 Type-A
  • Gniazdo zasilania

Z lewej strony zaś znajdziemy:

  • Przycisk zasilania
  • 1x RJ-45 Ethernet 2,5 Gbps WAN/LAN
  • 4x RJ-45 Ethernet 1Gb s LAN

Prędkość i funkcjonalność w jednym 

Możemy dużo pisać o wyglądzie, ale tak naprawdę najbardziej istotną kwestią tego routera jest jego wydajność- a jak sprawdziliśmy, jest to prawdziwy “potwór” albowiem mówimy bowiem o prędkości do 7,8 Gb/s z kilkoma połączeniami Wi-Fi 6E jednocześnie. A gdyby tego było mało router obsługuje ma bardzo niskie opóźnienia na poziomie ~2 ms. Dzięki temu możemy być spokojni o nasze połączenie podczas rozgrywek ze znajomymi i nie martwić się, że zostanie ono przerwane, nawet w momencie gdy jest z nim połączone kilka urządzeń równocześnie, co udało nam się potwierdzić w praktyce – i tak zdecydowanie ten sprzęt sobie radzi w nawet najbardziej wymagających warunkach. Przepustowość jest również dużo lepsza dzięki zastosowaniu technologii Intel Killer, który służy do wykrywania i przyspieszania ruchu sieciowego w celu uzyskania maksymalnej prędkości. Predator Connect W6 wyposażony jest również w Trend Micro Home Security Engine, który zapewnia ochronę online oraz kontrolę rodzicielską. Pozwala to na powstrzymanie wszelkich złośliwych witryn, a także ochronę przed potencjalnymi atakami sieciowymi za pomocą IoT Security Protection.

Konfiguracja

Konfiguracja routera Predator Connect W6 jest całkiem prosta – po jego podłączeniu czekamy, aż się całkowicie uruchomi, następnie korzystając z przeglądarki wchodzimy na stronę acerconnect.com:8080 lub korzystamy z aplikacji mobilnej. Uwierzytelniamy się przy pomocy loginu admin i hasła, które standardowo znajdziemy od dołu urządzenia. Przechodzimy przez proces “szybkiej konfiguracji”, ustawiamy ewentualnie poszczególne funkcje według naszych preferencji i gotowe. Polecam również za pośrednictwem ww. strony lub aplikacji sprawdzić aktualizacje firmware – ta przy pierwszym uruchomieniu sprzętu powinna być dostępna do pobrania. 

Testy wydajności i zasięgu 

W ramach testu do recenzji router został umieszczony w najdalszym punkcie w mieszkaniu 80m2. Wszystkie urządzenia na tym piętrze posiadały pełny zasięg, jednak różnicą była oczywiście prędkość pobierania, która przy częstotliwości 5GHz wahała się od 200 Mbps do 600 Mbps w zależności od punktu w którym aktualnie znajdowało się urządzenie. Wynik więc jest jak najbardziej ok. Opóźnienia w najdalszym punkcie były niewielkie bo ok. 25 ms, co bez problemu pozwala na sprawną grę on-line w popularne tytuły pokroju CS2, LoL czy Fortnite. W punkcie najbardziej zbliżonym do rzeczywistych warunków użytkowania w moim mieszkaniu czyli ok. 4 metry od routera te opóźnienia wynosiły już tylko 7ms.  Oczywiście wyniki te są poglądowe i będą się różnić w zależności od waszego dostawcy internetu oraz rozkładu i wielkości mieszkania lub domu. 

Podsumowanie 

Router Predator Connect W6 jest dostępny w cenie ok. 1000 zł (m.in w sklepach x-kom.pl) i jest to cena adekwatna do jakości i zaawansowania jakie oferuje to urządzenie. Powinien on bez problemu zadowolić najbardziej wymagających graczy i zwykłych użytkowników, a dodając do tego wszystkiego obsługę WiFi 6E i duży zasięg staje się on routerem, który spokojnie będzie nam służył przez następne lata.

REKLAMA

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wejdź do świata filmów i seriali na:

Movies Room logo