Czy grozi nam utrata dostępu do Facebooka i Instagrama?

W ostatnich dniach internet wypełniają coraz to nowe doniesienia, że Meta (Facebook) może wycofać swe usługi z rynku europejskiego. Oznaczałoby to utratę dostępu do serwisów takich jak Facebook czy Instagram, z których na co dzień korzystają miliony Europejczyków. Powodem tej kontrowersyjnej decyzji miałyby stać się trudności z porozumieniem pomiędzy firmą a władzami Unii Europejskiej.

Serwisy takie jak Facebook czy Instagram towarzyszą znaczącej części społeczeństwa w życiu codziennym. Lubimy w wolnych chwilach przeglądać umieszczane tam treści nie mniej niż dzielić się z innymi wydarzeniami i materiałami ze swojego życia.  Stąd też informacja o możliwości całkowitego ich wycofania z Europy może owocować w nie małą kontrowersję. Jakie jest jednak źródło zaistniałej sytuacji? Władze Unii Europejskiej postanowiły ostatecznie uregulować kwestię z zakresu pozyskiwania i przechowywania danych użytkowników z Europy. Głównym założeniem porozumienia w tej sprawie jest kwestia wymogu przechowywania owych danych na terenie Europy zamiast na serwerach w Stanach Zjednoczonych. Firma Meta natomiast nie chciała przychylić się do takiego stanu rzeczy przedstawionego przez Unię Europejską.

Czy mamy się czego obawiać?

Przy odpowiedzi na to pytanie warto pamiętać, że Europa, a raczej jej mieszkańcy stanowią dla firmy Meta ogromny rynek. Stąd też niewielkim zaskoczeniem jest treść oficjalnego stanowiska tego podmiotu:

W prasie pojawiły się doniesienia, że 'grozimy’ opuszczeniem Europy z powodu niepewności co do mechanizmów transferu danych UE-USA. Nie jest to prawdą.

Użytkownicy serwisów społecznościowych mogą więc spać spokojnie, gdyż firma Meta nie planuje obecnie pozbawiać Europy dostępu do swoich usług.

Zobacz również: League of Legends – patch 12.4 wprowadzi nowego bohatera!

Meta, a konkretnie Meta Platforms Inc. to nowa nazwa spółki-matki Facebooka, zaprezentowana przez Marka Zuckenberga na targach Connect 2021.  Meta łączy razem wszystkie dotychczasowe aplikacje i technologię pod jedną, nową marką. Ta zmiana stanowi również pierwszy krok w stronę ożywienia koncepcji stworzenia metaverse – czyli hybrydy współcześnie znanego obrazu internetu rozszerzonego o doświadczenia trójwymiarowe oraz takie, oparte na świecie fizycznym.


Źródło: cnbctv18.com / Ilustracja wprowadzenia: Meta (kanał YouTube, zrzut ekranu)

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?