Świnie potrafią grać w gry wideo!

To, że szympansy potrafią korzystać z komputera i kilku innych urządzeń, myślę że nie robi już wrażenia. To jednak, iż świnie potrafią grać w gry wideo, myślę że to wrażenie już zrobi.

Nie jeden raz słyszeliśmy o niesamowitej inteligencji, czy to szympansów czy delfinów. Co ciekawe jednak, do grupy bardzo mądrych zwierząt zaliczają się również… świnie. I chodź pewnie dla niektórych to żadna nowina, to myślę, że dużo ludzi zaskoczy wspomniana informacja.
W ostatnim czasie został przeprowadzony pewien interesujący eksperyment na tej niesamowitej rodzinie (kategoria systematyczna) zwierząt. Czwórka przedstawicieli – Hamlet, Omlet, Heban i Kość Słoniowa (w oryginale Omelette, Ebony and Ivory)- podgatunku świnia domowa wzięło udział w eksperymencie. Zwierzęta zostały nauczone jak używać joysticka podobnego stylem do tego z gier arkadowych, aby sterować kursorem na ekranie. Zadaniem było wysterowanie tak aby trafić w ścianę. Kiedy świnia spełniła zadanie, z podajnika wysypywała się nagroda, to znaczy jedzenie. Badanie pozwoliło stwierdzić, iż zwierzę rozumiało połączenie pomiędzy drążkiem i obrazem na ekranie. Co ciekawe, świnie kontynuowały grę, nawet po popsuciu się podajnika. Mimo braku nagrody materialnej, wystarczyły im miłe słowa naukowców.

Ten rodzaj badania jest istotny, ponieważ jak z każdym świadomym stworzeniem, to jak traktujemy świnie ma na nie wpływ i jest dla tych zwierząt ważne – mówi autorka doświadczenia Dr Candace Croney

Zobacz również: Perseverance Rover juz niedługo na Marsie! NASA pokazuje jak będzie wyglądał proces lądowania!

Ekipa naukowców zaznaczyła również, że fakt iż świnie mogły grać w grę wideo, mimo swojej dalekowzroczności, braku rąk i kciuków był nadzwyczajny. Eksperyment, nie był jednak łatwy dla zwierząt. Z dwóch świń rasy Yorkshire, Hamlet był lepszy w grę, niż Omlet. Oba stworzenia jednak prawie równie zawzięcie walczyły, kiedy zaczynało się robić trudniej. Trafiały one w cel poniżej połowy czasu. Z kolei pozostałe dwie świnki rasy Panepinto, swoimi zdolnościami różniły się znacznie bardziej. Kiedy zwierzę o imieniu Ivory potrafiło trafić w cele dopiero w 76 procent otrzymanego czasu, to Heban robił to już w 34 procent.

Naukowcy byli jednak mimo to zadowoleni z wyników podopiecznych. Zwierzęta skupiały się bowiem na zadaniu i starały się celować, a nie robić tego na chybił-trafił.Oznacza to tyle, iż nauczyły się one bardzo dobrze łączyć to co widzą na ekranie z tym w jakim kierunku przesuwają drążek.

Zapytana o komentarz odnośnie wyników doświadczenia  jedna z Brytyjek, która zajmuje się rolnictwem odpowiedziała następująco:

Myślę, że nie będzie to zaskoczenie dla kogokolwiek, kto pracuje ze świniami na co dzień. Nie jest to gra w Minecrafta, ale to że potrafią one manipulować sytuacją, aby otrzymać nagrodę nie jest żadnym zaskoczeniem.

Kobieta wspomniała również cytat przypisywany Winstonowi Churchillowi:

Psy patrzą na nas z szacunkiem, koty z pogardą, a świnie jak na równych sobie.

Kobieta dodała do niego również, następujący komentarz:

Kiedy spojrzysz świni prosto w oczy, możesz powiedzieć, że jest tam inteligencja.


Źródło: frontiersin.org / Ilustracja wprowadzenia: Pascal Debrunner on Unsplash

 

Absolwent szkoły muzycznej I stopnia. Miłośnik kina i szeroko rozumianej popkultury. Zawodnik footballu amerykańskiego, a także Mistrz Polski Juniorów w tej dyscyplinie.

Więcej informacji o
, ,

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?