Wikipedia ma zacząć pobierać opłaty od dużych firm za dostęp do usług

Wikipedii ujawniła, że ​​zamierza uruchomić nową płatną usługę dla firm, które pobierają informacje z internetowej encyklopedii. Nowa platforma Wikimedia Enterprise będzie miała zastosowanie tylko do firm, które używają treści z Wikipedii, przy czym ma to dotyczyć Google, Amazon i Facebook. Zwykli użytkownicy Wikipedii nadal będą mogli uzyskać bezpłatny dostęp do usługi.

Wikimedia Enterprise będzie starać się zapewnić „płatne narzędzia programistyczne, które ułatwią firmom i organizacjom konsumowanie i ponowne wykorzystywanie danych Wikimedia” – zauważyła firma. Uważa się, że nowe przedsięwzięcie ma się rozpocząć pod koniec 2021 r., A Fundacja Wikimedia już ujawnia niektóre elementy nowego programu.

Chociaż zwykła oferta Wikipedii będzie bezpłatna, nowa opcja jest eksperymentem w kierunku zrównoważonego rozwoju i utrzymania niezależności platformy. Najlepsze firmy technologiczne korzystają z Wikipedii na niezliczone sposoby, na przykład z „skrzynek wiedzy” Google, a także z asystentów głosowych, takich jak Alexa firmy Amazon i Siri firmy Apple, korzystających z danych z tej samej platformy. Niektórzy finansują Wikipedię z darowizn, ale wielu innych, którzy w znacznym stopniu korzystają z zasobów Wikipedii, udaje im się uniknąć nawet podziękowań.

„Po raz pierwszy fundacja uznała, że ​​użytkownicy komercyjni są użytkownikami naszej usługi. Wiedzieliśmy, że tam są, ale nigdy tak naprawdę nie traktowaliśmy ich jako bazy użytkowników” – powiedział Lane Becker, starszy dyrektor w Wikimedia Foundation.

„Chodzi o stworzenie ruchu, który będzie prosperował przez nadchodzące dziesięciolecia, aby przetrwać każdą burzę i naprawdę mieć szansę na wypełnienie misji, która została stworzona po raz pierwszy 20 lat temu” – napisała Fundacja Wikimedia w eseju internetowym.

Źródło: techradar

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Więcej informacji o

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?