Spartan 5 i Spartan 5 MAX wraz z wersjami ARGB

Spartan 5 to opracowana we współpracy z Synergy Cooling rodzina niedrogich  układów chłodzenia, które wydajnością dorównują dużo droższym konstrukcjom jednowieżowym. Seria zaprojektowana została przede wszystkim z myślą o firmach oferujących gotowe zestawy komputerowe i użytkownikach, którzy potrzebują wydajnego i niedrogiego chłodzenia, które dzięki jednorodnej konstrukcji jest nie tylko niezwykle proste w instalacji, ale także dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, powstałe np. w transporcie. 

W porównaniu do poprzednika, serii Spartan 4, usprawniono konstrukcję radiatora i podstawy z ciepłowodami bezpośrednio stykającymi się z procesorem, które oferują skuteczne chłodzenie nawet najnowszych jednostek przy zachowaniu niskiej głośności i korzystnej ceny. Wszystkie modele Spartan 5  wykorzystują też specjalną, zintegrowaną z radiatorem wersję wielokrotnie nagradzanego wentylatora Fluctus, co zapewnia cichą pracę całego zestawu.  

Odbieraniem energii cieplnej z procesora zajmują się 2 lub 4 (w modelach Spartan 5 MAX i Spartan 5 MAX ARGB) ciepłowody zapewniające skuteczny transfer energii do aluminiowego, wyposażonego w kilkadziesiąt żeber radiatora istotnie redukując skoki temperatury.  

Zintegrowany wentylator Fluctus 

Przekazana na radiator energia cieplna jest rozpraszana przez wydajny 120-milimetrowy wentylator Fluctus. Podobnie jak ceniony, osobny wentylator Fluctus 120 PWM, ten zintegrowany z radiatorem model zapewnia doskonałą wydajność przy bardzo niskiej postrzeganej głośności, co jest zasługą optymalizacji psychoakustycznych, na które Synergy Cooling złożyło wniosek patentowy. Krzywa prędkości obrotowej została wyregulowana tak, by zapewnić ciche działanie z popularnymi, dostępnymi dziś na rynku procesorami. Nowoczesne i wytrzymałe łożysko FDB pozwala udzielić wyjątkowo długiej, 6-letniej gwarancji na układy chłodzenia Spartan 5. 

spartan 5

Adresowalne podświetlenie wentylatora w wersjach ARGB 

Modele Spartan 5 ARGB i Spartan 5 MAX ARGB wyposażone są w zintegrowany wentylator Fluctus z autonomicznym podświetleniem ARGB, dającym efekt tęczy nawet bez osobnego kontrolera czy płyty głównej z funkcją sterowania podświetleniem. Można również podłączyć wentylator Spartana do kontrolera obsługującego system adresowalnego podświetlenia i dobrania interesującego użytkownika efektu lub samodzielnego skomponowania wzoru oświetlenia.  

Rozwiązanie jest kompatybilne z systemami ARGB płyt głównych wyposażonymi w 3-pinowe złącze ARGB. Mowa o następujących rozwiązaniach: ASRock Polychrome Sync, Asus Aura Sync, MSI Mystic Light czy Gigabyte RGB Fusion 2.0 (wyłącznie w systemie 2+1 z jednym pustym wyprowadzeniem pomiędzy pinami, na większości płyt głównych tego producenta). Inne systemy adresowalnego oświetlenia również są obsługiwane, jeśli kompatybilne z wymienionymi. Wystarczy końcówkę przewodu ARGB wpiąć w odpowiednie złącze płyty głównej, a jej oprogramowanie umożliwi sterowanie kolorami i wzorami oświetlenia. 

Pod względem efektywności chłodzenia wersje ARGB są identyczne jak modele bez podświetlenia. Zastosowano w nich te same radiatory i taką samą geometrię wentylatora, użytkownik nie jest więc zmuszony do poświęcenia wydajności dla uzyskania efektownych efektów wizualnych. 

Nowy system montażu 

Wszystkie coolery z rodziny Spartan 5 wyposażone zostały w zupełnie nowy system montażu ze sprężynująca ramką i jednym ruchomym elementem. Na platformach AMD instalacja wymaga tylko przykręcenia jednej śrubki. Założenie chłodzenia jest prostsze i szybsze niż kiedykolwiek, a złożony komputer jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, które powstać mogą np. podczas transportu już zmontowanego komputera.  

Zestawy chłodzenia SilentiumPC z rodziny Spartan 5 seryjnie wyposażone są w preaplikowaną pastę termoprzewodzącą Pactum PT-3. Po wyjęciu z pudełka są gotowe do montażu na najpopularniejszych procesorach AMD: AM4, AM3(+), AM2(+), FM2(+) i FM1. W wypadku układów Intela wystarczy skorzystać z prostego, składającego się z zaledwie kilku części zestawu montażowego. Spartan 5 jest kompatybilny z najnowszym gniazdem LGA1700 oraz starszymi LGA1200, LGA1150, LGA1151, LGA1155, LGA1156. 

Główne cechy rodziny Spartan 5: 

  • Zmodernizowany system montażu, pozwalający na nawet 4-krotnie szybszą instalację 
  • Gęsty radiator z 2 lub 4 (w wersjach MAX) ciepłowodami bezpośrednio stykającymi się z powierzchnią procesora 
  • Zintegrowany 120-milimetrowy wentylator Fluctus, przystosowany do pracy z gęstym radiatorem chłodzenia Spartan 5 
  • Zoptymalizowana krzywa prędkości obrotowej wentylatora dla cichego działania całego zestaw 
  • W wersja ARGB: autonomiczne podświetlenie ARGB, działające z lub bez zewnętrznego sterowania 
  • 146 mm wysokości – pasuje większości obudów, nawet tych stosunkowo wąskich 
  • Kompatybilność z dowolnie wysokimi modułami pamięci RAM 
  • Preaplikowana pasta Pactum PT-3 
  • 6 lat gwarancji 

Źródło: materiały prasowe

Zastępca redaktora naczelnego

Kontakt:
d.nowak@tech-room.pl
tel. 530 313 100

Dodaj komentarz

Rozrywka

Wejdź do świata filmów i seriali na: Movies Room logo
Zarejestruj się, jeśli nie masz konta Nie pamiętasz hasła?